Send
Opslag indenfor emnegruppen Ideologi : Socialistisk : Revolutionær : Kommunisme

246 opslag i selve emnegruppen

Aaen, Frank
Afvigelse, politisk
Agrarspørgsmålet
Andersen, Ragnhild
Anneke, Mathilde Franziska
Appel, Gotfred
Arbeiterpolitik
Arbejderoppositionen i Rusland
Arbejderpressen
Arbejderværnet
Babeuf, Gracchus
Balabanova, Angelika
Bán, Antal
Befrielseskomitéen for Hitlerfascismens Ofre
Berija, Lavrentij Pavlovitj
Berlinguer, Enrico
Bernal, John Desmond
Biró, Mihàly
Bordiga, Amadeo
Brandler, Heinrich
Brauer, Willy
Brecht, Bertolt
Bredsdorff, Elias
Bresjnev, Leonid Ilic
Broby Johansen, Rudolf
Carrillo, Santiago
Castro, Fidel Ruz
Ceaucescu, Nicolae
Centralkomite
Chou En-lai
Christensen, Anders
Christensen, Christian
Christiansen, Ernst
COMECON
Cyrankiewicz, Jósef
Dagbladet Arbejderen
Dalström, Kata
Danmarks Kommunistiske Føderation
Danmarks Kommunistiske Ungdom (DKU)
Dansk Gymnasiastforbund
Davis, Angela Yvonne
De Arbejdsløses Organisation (1919-24)
De danske spaniensfrivillige
Demokratisk centralisme
Den Røde Garde
Det internationale musikbureau
Det ny Studentersamfund
Det Palæstinensiske Kommunistiske Parti (PCP)
Dimitróv, Geórgi Mikhájlov
Djilas, Milovan
DKP
Dubcek, Alexander
Duczynska, Ilona
Egede-Nissen, Adam
Eilerth, Dagmar
Eisenstein, Sergej Mikhailovitsj
Emanuel, Bodil Leth
Emanuel, Poul Henning
Erwig, Johannes
Eurokommunisme
Fagklubbernes Samvirke
Falk, Erling
Fog, Mogens
Folkedemokrati
Folkefilm
Folkefront
Foreningen for Filmskultur
Foss, Holger
Fredens Tilhængere
Fritzner, Andreas
Fuglsang, Villy
Furubotn, Peder
Gamburg, Inger
Garaudy, Roger
Gelsted, Otto
Gomulka, Wladislaw
Gorbachov, Mikhail Sergeyevich
Gottwald, Klement
Gramsci, Antonio
Grieg, Johan Nordahl Brun
Hansen, Arvid Gilbert
Hansteen, Kirsten Moe
Hansteen, Viggo
Heartfield, John
Hegna, Trond
Hellberg, Sigvald
Henningsen, Poul
Hermansson, Carl-Henrik
Historikergruppen i det britiske kommunistparti
Hjælpekomitéen for Nazismens Ofre
Ho Chi Minh
Houmann, Børge
Hoxha, Enver
Hu Yaobang
Hua Kuo-feng
Humanité
Höglund, Carl Zeth Konstantin
Ibarruri, Dolores
Iglesias Argüelles, Gerardo
Ikor
International Arbejderhjælp
Internationale Literatur, Moskva
Internationale Røde Hjælp
Jeltsin, Boris Nikolayevich
Jensen, Alfred
Jensen, Jørgen
Jensen, Richard
Jespersen, Knud
Johnsen, Niels
Jørgensen, Aage
Kádár, Janos
Kamenev, Lev Borisovitj
Khrustsjov, Nikita Sergejevitsj
Kim Il Sung
Kirk, Hans
Klahr, Alfred
Koestler, Arthur
Kolakowski, Leszek
Kollontaj, Aleksandra
Kominform
Komintern
Komitéen for hjælp til Rusland
Kommunisme
Kommunistische Partei Österreichs (KPÖ)
Kommunistisk Arbejder- og Husmandsbevægelse
Kommunistisk Lærerklub
Kommunistisk Parti i Danmark (KPiD)
Kommunistisk Studenterfraktion
Kommunistisk Ungdoms Forbund (KUF)
Kommunistiske Manifest, Det
Kommunistiske Studenter (Komm.S.)
Komsomol
Korsch, Karl
Kosygin, Aleksej Nikolajevitj
Krigskommunisme
Kristiansen, Henry Wilhelm
Krupskaja, Nadesjda Konstantinovna
Kruse, Ejnar
Kun, Bela
Kuusinen, Otto Vilhelm
Larsen, Aksel
Larsen, Reidar Toralf
Laursen (Moltke), Georg
Lenin (Vladimir Iljitsj Uljanov)
Lessing, Doris
Liebknecht, Karl
Lin Piao
Litterær Arbejderklub
Litvinov, Maksim Maksimovich
Liu Shao-chi
Longuet, Edgar (Wolf)
Losovski, Alexander
Lukács, György
Lund, Gelius
Lutte Ouvrière
Luxemburg, Rosa
Løvlien, Emil
Machel, Josina
Madsen, Carl Marius
Mann, Thomas
Mann, Tom (Thomas)
Mao Tse-tung
Marchais, Georges
Marxistisk Fraktion
Metz-gruppen
Milosevic, Slobodan
Molotov, Vjatjeslav Mikhajlovitj
Moltke, Kai
Moskvateserne
Mot Dag
Munch-Petersen, Arne
Mørch, Dea Trier
Nagy, Imre
National Minority Movement
Nationalkommunisme
Neruda, Pablo
Nexø, Martin Andersen
Nguyen Thi Binh
Nielsen, Einar
Nielsen, Marie
Nielsen, Martin
NKP
Nordahl, Konrad Mathias
Nørlund, Ib
Oktoberbevægelsen
Olgeirsson, Einar
Olsen, Jeanette Martine
Pannekoek, Anton
Panzieri, Raniero
Partei des Demokratischen Sozialismus (PDS)
Pham Van Dong
Picasso, Pablo
Politbureau
Proletarisk Fritænkerforbund
Radek, Karl
Rákosi, Mátyás
Revolutionære Fagopposition (RFO)
Revolutionært Teater
Rivera, Diego
Rosenberg, Arthur
Røde Faglige Internationale (RFI)
Salonkommunist
Sand, Otto
Scheflo, Olav
Scherfig, Hans
Scocozza, Benito
Serge, Victor
Sinovjev, Grigorij Jevgenevitsj
Situationens generalstab
Skienskonferencen
Smidovitsj, Sofja Nikolajevna
Smith, Erik Ib
Socialdemokratisk Ungdomsforbund
Socialfascisme
Socialistisk Arbejderparti (1918-19)
Socialistisk Bibliotek
Sohn, Ole
Solheim, Torolv
Sovjet
Spartakusforbundet
Stakhanovit
Stalin, Josef (Vissarionovitsj Dsjugasjvili)
Stinus, Erik
Strasbourgteserne
Støstad, Sverre
Thiers, Marie-Joseph-Louis-Adolphe
Thing, Børge
Thorez, Maurice
Thälmann, Ernst
Thøgersen, Thøger
Togliatti, Palmiro
Ulbricht, Walter
Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands (USPD)
Unge Pionerer
Vajda, Imre
Volan, Elias
Wagner, Ingmar
Wallau, Karl
Willich (Willig), Johann August Ernst
Wolff (Wolf), Friedrich Wilhelm (William)
World Federation of Trade Unions (WFTU)
Zetkin, Clara
Zetkin, Maxim
Zhao Ziyang
Zimmerwald bevægelsen
Žižek, Slavoj